/District 6 Voting Recommendations
District 6 Voting Recommendations 2020-10-06T22:17:12+00:00

District #6 Voting Recommendations

 

Presidential Candidate

Joseph R. Biden

Vice Presidential Candidate

Kamala Harris

 

UNITED STATES CONGRESS

DISTRICT:

1   Dina Titus                                                                                                                                  

2   Patricia Ackerman                                             

3   Susie Lee  

4   Steven Horsford

 

NEVADA STATE SUPREME COURT & APPEALS COURT

Nevada Supreme Court, Seat B— Kristina Pickering

Nevada Supreme Court, Seat D—Ozzie Fumo

Nevada Court of Appeals—Bonnie Bulla

 

NEVADA STATE SENATE

DISTRICT:

1   Pat Spearman           5   Kristee Watson               11   Dallas Harris

3   Chris Brooks             6   Nicole Cannizzaro             15   Wendy Jauregui-Jackins   

4   Dina Neil                  7   Roberta Lange                18   Liz Becker

 

NEVADA STATE ASSEMBLY

DISTRICT:

1    Danielle Monroe-Moreno             13   Thomas Roberts                          29   Lesley Cohen

2    Radhika Kunnel                          14   Maggie Carlton                           30   Natha Anderson       

3    Selena Torres                             15   Howard Watts II                          31   Richard “Skip” Daly         

4    Connie Munk                              16   Cecelia Gonzalez                        32   Paula Povilaitis

5    Brittney Miller                             17   Clara Thomas                             34   Shannon Bilbray-Axelrod  

6    Shondra Summers-Armstrong      18   Venicia Considine                       35   Michelle Gorelow

7    Cameron Miller                           20   David Orentlicher                       37   Shea Backus   

8     Jason Frierson                           21   Elaine Marzola                            39   Deborah Chang

9     Steve Yeager                              24   Sarah Peters                              40   Sena Loyd

10   Rochelle Nguyen                         26   Vance Alm                                 41   Sandra Jauregui

11   Bea Duran                                   27   Teresa Benitez-Thompson           42   Alexander Assefa

12   Susan Martinez                            28   Edgar Flores

 

STATE UNIVERSITY REGENT

DISTRICT:

3     No Recommendation 

5     No Recommendation

10   No Recommendation

 

STATE BOARD OF EDUCATION

DISTRICT:

1   Timothy Hughes   

2   Katie Coombs  

4   Mark Newburn

 

CLARK COUNTY

Commissioner District A   Michael Naft                               

Commissioner District B   Marylin Kirkpatrick

Commissioner District C   Ross Miller                                    

Commissioner District D   William McCurdy II 

School Trustee District A   Lisa Guzman

School Trustee District B   Jeffrey Proffitt

School Trustee District C   Tameka Henry

School Trustee District E   Alexis Salt